Manjaro’da Canon LBP6030-6040-6018L Sürücüsünü Kurma

Manjaro GNU/Linux sistemine Canon i-SENSYS LBP6030 yazıcımı tanıttırmam için Manjaro depolarında ya da AUR deposunda hiç istediğim gibi bir paket bulamadım. AUR deposunda Canon LBP6030 için bir tâne paket olsa da paketin PKGBUILD betiğine baktığımızda paketin, sâdece yazıcı sürücüsünü kurduğu, CUPS sürücüsü ortak modülüyle (CUPS driver common module) Canon Yazıcı Kur Aracı’nı (Canon Driver Setup Utility) kurmadığını görüyoruz. Bu yüzden Canon LBP6030-6040-6018L sürücüsünün ikili dosyalarını elle kurmaya karar verdim. Bu yazıda, bunu kendi tecrübelerime dayanarak sizlere anlatacağım.

İlk önce, şuradan Canon LBP6030-6040-6018L sürücüsünü indirip (Sürücünün Türkçesi yok.) arşivi açalım.

Arşivde, resimde de görüldüğü gibi bir tâne dizin var. Sırasıyla linux-UFRIILT-drv-v140-uken, 64-bit_Driver, Debian dizinlerine geçelim. Debian dizini yerine RPM dizinine de geçilebilir ama oradan hiç denemedim. 🙂

Arşivi açıp yukarıda belirtilen dizinlere sırasıyla geçtikten sonra
Arşivi açıp yukarıda belirtilen dizinlere sırasıyla geçtikten sonra

Resimde görüldüğü gibi üç tâne DEB paketi var: CUPS sürücüsü ortak modülünün paketi olan cndrvcups-common_3.80-1_amd64.deb, yazıcı sürücüsünün paketi olan cndrvcups-ufr2lt-uk_1.40-1_amd64.deb ve Canon Yazıcı Kur Aracı’nın paketi olan cndrvcups-utility_1.00-1_amd64.deb. Paketlerin birini açalım.

cndrvcups-common_3.80-1_amd64.deb paketini arşiv yöneticisiyle açtıktan sonra
cndrvcups-common_3.80-1_amd64.deb paketini arşiv yöneticisiyle açtıktan sonra

Bir DEB paketinde ikili dosyalar data.tar.gz arşivindeki . dizininin içinde bulunur. Bu arşivi açıp . dizinine geçelim.

data.tar.gz arşivine tıklayıp . dizinine geçtikten sonra
data.tar.gz arşivine tıklayıp . dizinine geçtikten sonra

İşte, DEB paketimizdeki kurulacak dosyalar burada. Bu dosyalar dizin yapısına göre bulunmaktadır, böylece bu dizinleri kopyalayıp kendi kök dizinimize yapıştırarak bu paketi kurabiliriz. Onun için ilk önce DEB paketindeki bu dizinleri arşiv dışında bir dizine çıkartalım. Aynı şeyleri diğer DEB paketleri için de yapalım.

Tüm bu üç DEB paketini çıkardıktan sonra (Bunları aynı dizin içine çıkarmalıyız.)
Tüm bu üç DEB paketini çıkardıktan sonra (Bunları aynı dizin içine çıkarmalıyız.)

Bu dizinleri kök dizinimize kopyalayıp bilgisayarı yeniden başlatarak sürücümüzü kurduk. Sürücümüzü kurduktan sonra yazıcımızı sisteme kaydettirmemiz gerek. Bu kaydettirme aşamasını da anlatayım, okuyanlara kolaylık olsun. Yeniden başlattıktan sonra program menülerinden ya da komut satırından root kullanıcısı olarak “cnsetuputil” komutunu çalıştırarak Canon Yazıcı Kur Aracı’nı (Canon Printer Setup Utility) çalıştıralım.

Canon Yazıcı Kur Aracı (Canon Printer Setup Utility)
Canon Yazıcı Kur Aracı (Canon Printer Setup Utility)

“Add…” düğmesine tıklayalım. Yalnız bu düğmeye tıklamadan önce yazıcımızın, açık ve USB kablosunun bilgisayarımıza takılı olması gerekir.

"Add..." düğmesine tıklandıktan sonra, listede tanıtacağımız yazıcının modeli seçilidir
“Add…” düğmesine tıklandıktan sonra, listede tanıtacağımız yazıcının modeli seçilidir

“OK” düğmesine tıklayalım.

“Ok” düğmesine tıklandıktan sonra. Yazıcının URI’sini gizlenmiştir.

“Register” düğmesine tıklayıp yazıcımızı kaydedelim. Kaydettikten sonra ana penceredeki listede kaydettiğimiz yazıcı olmalıdır, “Close” düğmesine tıklayarak Canon Yazıcı Kurulum Aracı’ndan çıkalım. Artık yazıcımızı kullanabiliriz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir