Xubuntu 12.10 Üzerinde VirtualBox 4.2.6’da USB Kullanımı (Eski Yazıdan)

Merhabalar. Bu yazı eski blogumun 24 Ocak 2013 târihli yazısından tekrar yazılmışı olup bu yazıyı eski blogumu kapattığım zaman yazının kaybolmaması için yazıyorum.

ÖNEMLİ: Şimdiki Manjaro GNU/Linux sistemimde bu yazıda anlatacağım sorunla karşılaşmadım. Ubuntu tabanlı dağıtımlarda hâlen bu sorunun var olup olmadığından emin değilim, yorumlarda bunu belirtirseniz sevinirim. 🙂

Xubuntu GNU/Linux dağıtımının 12.10 sürümünde VirtualBox’un (4.2.6 sürümünün), ardından sürümle uyumlu VirtualBox Genişleme Paketi’nin (VirtualBox Extension Pack) kurulduktan sonra VirtualBox’ta bir sanal bilgisayarın Ayarlar seçeneğini açtığımızda şöyle bir ileti karşımıza çıkar:

Failed to access the USB subsystem.

VirtualBox is not currently allowed to access USB devices. You can change this by adding your user to the ‘vboxusers’ group. Please see the user manual for a more detailed explanation.

Bu ileti, VirtualBox’un USB aygıtlarını kullanamayacağını belirtir, VirtualBox’un kurulumunda, kurulum sırasında oluşturulan “vboxusers” grubuna VirtualBox’ta USB’yi kullanacağı kullanıcının eklenmediği için ortaya çıkar. VirtualBox’ta USB aygıtlarını kullanmak için bu kullanıcıyı gruba katma işlemini elle yapmamız gerekir. Bunun için,

  • Uygulamalar Menüsü’nden Ayarlar Yöneticisi’ni açalım, ardından “Ayarlar” penceresindeki “Kullanıcılar ve Gruplar” ögesine tıklayalım.
  • Çıkan “Kullanıcı Ayarları” penceresindeki “Grupları Yönet” düğmesine tıklayalım.
  • Çıkan “Grup ayarları” penceresindeki listede “vboxusers” ögesine, ardından “Özellikler” düğmesine tıklayalım.
  • Çıkan “‘vboxusers’ Grubunun Özellikleri” penceresindeki “Grup Üyeleri” listesinde VirtualBox’ta USB’yi kullanacağı kullanıcıyı seçelim, ardından  Tamam düğmesine tıklayalım.
  • Kimlik doğrulama istenirse kimliği doğrulayalım, ardından oturumu kapatıp açalım.

Artık VirtualBox’ta USB’yi kullanabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir