DOS Uygulamalarınızı Çalıştırmak İçin Güzel Bir Seçenek: DOSBox (Eski Yazılardan)

Manjaro GNU/Linux sistemimde ön tanımlı ayarlarla DOSBox’un 4085’inci SVN sürümü.

Merhabalar. Bu yazıyı, eski blogumu kapattığımda eski blogumdaki bilgilendirici yazıların kaybolmaması için eski blogumda bulunan 26 Haziran 2012 ve 30 Haziran 2012 târihli iki yazıdan yazıyorum.

DOSBox; Windows, GNU/Linux, macOS gibi işletim sistemlerinde DOS oyunlarını çalıştırma amacıyla yazılmış özgür bir yazılımdır. Bu yazılımla oyunlardan başka DOS uygulamalarınızı da çalıştırabilirsiniz ancak bu yazılım, oyunlardan başka DOS uygulamalarını çalıştırmak amacıyla yazılmamıştır, yâni bu tür uygulamalar hakkında yazılımı geliştiren DOSBox Takımı‘ndan pek destek alamazsınız.

DOSBox’un bir çok özelliği vardır, bu özellikleri sâyesinde ben bu yazılımı keşfettikten sonra Windows XP kullanırken NTVDM yerine bunu kullanıyordum. Bu özelliklerin başlıcaları şunlardır:

 • DOS’u temel alan birçok işletim sistemini çalıştırma olanağının olması. DOSBox’la Windows’un DOS temelli olan 1.x, 2.x, 3.x, 95 ve 98 sürümlerini bile çalıştırabilirsiniz.
 • İngilizce dışındaki dilleri de desteklemesi. DOSBox’un Türkçeleştirme dosyasıyla Türkçe belgelendirmesini şu adresten indirebilirsiniz.
 • İngilizce klavye düzeni dışındaki klavye düzenlerini de desteklemesi. Klavye düzenini Türkçe QWERTY klavye yapmak için DOSBox komut satırına keyboardlayout=tr dememiz yeterli olacaktır ancak bu ayârı kalıcı yapmak için DOSBox’un yapılandırma dosyasındaki keyboardlayout ayârını tr yapmamız gerekir. DOSBox’un yapılandırma dosyasına nasıl ulaşılacağı bir sonraki yazımızın konusu olacak. Bunların yanında, yazılımda bulunan klavye haritalayıcısı (keyboard mapper) ile kendi klavye düzenini oluşturabilirsiniz.
 • VGA, EGA, Hercules, Tandy, PCjr bilgisayarlarının öykünüm olanağının olması.
 • 386 gibi CPU’ların öykünüm olanağının olması.
 • MIDI, PC hoparlörü (PC speaker), SoundBlaster ve Gravis Ultrasound sürücülerinin öykünüm olanağının olması.
 • Oyun çubuğunun (joystick) öykünüm olanağının olması.
 • Seri port öykünüm olanağının olması.
 • UDP/IP ile IPX öykünüm olanağının olması.
 • DOSBox ekranından, görüntü alabilmenin ve video akış olanağının olması.
 • DOSBox ekranını tam ekran yapma olanağının olması. DOSBox ile Windows Vista ve sonraki Microsoft Windows sürümlerinde DOS uygulamanızı tam ekran olarak çalıştırabilirsiniz. 🙂

DOSBox’un son sürümü olan 0.74 numaralı sürümün Mayıs 2010’da çıkmasına karşın DOSBox’un SVN deposunda geliştirme devâm etmektedir. Manjaro GNU/Linux sistemi için Arch GNU/Linux’un AUR deposundan DOSBox’un güncel SVN sürümünü elde edebilirsiniz. DOSBox’un SVN sürümleri hakkında şu sayfadan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

DOSBox’un resmî sitesi: https://www.dosbox.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir