Takas Alanını Silip Manjaro GNU/Linux Bölümüm Başka Bir Sâbit Disk Bölümüne Taşıdınğında Ortaya Çıkan Sorunlar ve Çözümleri

GParted dağıtımıyla sâbit diskimdeki takas alanını silip Manjaro GNU/Linux bölümüm /dev/sda6 bölümünden /dev/sda5 bölümüne taşındıktan sonra (Takas alanı /dev/sda5’teydi.) bilgisayarı yeniden başlatıp /dev/sda sâbit diskimi ön yükleyince ekrana, GRUB’un kendisi değil, GRUB kurtarma (GRUB rescue) komut satırı çıktı. Bu durumu düzeltmek için bu sayfadaki adımları kendime göre uyarlayarak izledim. Bu adımları sırasıyla burada listeleyelim:

  • İlk önce “ls” komutuyla bilgisayardaki, yâni GRUB’un bildiği sâbit diskleri ve bunların bölümlerini listeledim, böylece daha sonra istediğim bölümü belirtmem kolaylaştı.
  • Listede Manjaro’yu taşıdığım bölüm, yâni /dev/sda5 bölümü (hd0,msdos5) olarak gösteriliyordu, burada ek olarak “ls (hd0,msdos5)/” komutuyla bu bölümümün içindekileri listeleyebiliyordum. “set prefix=(hd0,msdos5)/boot/grub” komutunu kullanarak bu bölümdeki GRUB dizininin konumunu (Bu bölümdeki /boot/grub dizini oluyor bu.) GRUB’a tanıttım.
  • Ardından “set root=(hd0,msdos5)” komutuyla kök dizininin Manjaro’nun olduğu bölümün olduğunu belirttim.
  • insmod normal” komutuyla normal GRUB modülünü, yâni bilindik GRUB ekranının geldiği bilindik GRUB modülünü GRUB sistemine ekledim.
  • “normal” komutuyla da nihâyet bilidik GRUB ekranının önüme gelmesini sağladım.

GRUB ekranında Manjaro’yu seçtikten sonra Manjaro yüklenirken hazırda bekletme aygıtıyla takas alanı aygıtının doğru yapılandırılmadığı hakkında uyarı iletileri ekrana gelmişti. Şimdi bu durumun da nasıl çözüleceğini anlatalım.

Manjaro yüklendikten sonra (Manjaro düzgün yüklenip kendi oturumumu açtıktan sonra) uçbirimi açıp “blkid” komutuyla sâbit diskteki bölümlerinin etiketleriyle UUID kimliklerini listeleyelim.

Uçbirimde “sudo blkid” komutunun bana göre olan çıktısı

Ben başka bir sâbit diskte yeni bir takas alanı oluşturmuştum, takas alanı olarak bu yeni takas bölümünü kullanmak istiyordum, bunun için bu takas alanının olduğu UUID’yi kopyalayıp “mkswap” komutuna parametre olarak o UUID’yi kullandım, böylece “sudo mkswap -U Yeni takas bölümümün UUID’si /dev/sdb1″ komutuyla yeni takas bölümü takas alanı olarak ayarlanmış oldu. Ardından “swapon” komutuyla da yeni takas alanını kullanıma soktum. Takas alanını kullanıma sokmayı GParted programıyla da yapabilirsiniz ancak sistem yeniden başlatıldığında takas alanı kullanımda olmayacaktır.

Takas alanını yapılandırdıktan sonra hazırda bekletme aygıtını da yapılandıralım. “blkid” komutuyla çıktılanan kendi işletim sisteminizin bölümünün UUID’sini GRUB yapılandırma dosyasında (Normalde bu dosya /etc/default/grub dizininde bulunmaktadır.) GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT satırındaki değerde bulunan resume değerine yapıştırın. Ardından “update-grub” komutuyla da GRUB’ı, yapılandırma dosyasının yeni hâliyle güncelleyin. Yeniden başlatıldığında artık bu iletiler görünmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir