Çalışmak

“Çalışmak” eylemi sizce neyi ifade etmektedir?

Günümüzde, ülkemizdeki herkes bir şeyler “çalışıyor” sanırım. Sınavlar, ödevler, işler, eğitimler, mülakatlar, kendini geliştirmeler… En azından telefonla uygulama açmaya da “çalışıyoruz” olabilir.

Ancak niyeyse ülkemiz bir türlü sorunlarından kurtulamıyor. Siyasetle alakam yok, ülkemi seven ve ülkemin, sorunlarından artık arınmasını isteyen bir birey olarak bu tür konulara kafa yormayı seviyorum.

Ben, insanların, hele hele gençlerin o kadar çalışıp bizden daha gelişmiş ülkelerdeki insanlar kadar ortaya çıktı koyamadığımızın nedeninin çalışmalarımızdaki “entropi” olduğunu düşünüyorum.

Kimyada moleküllerin dağılım düzensizliğidir “entropi”. Mesela, mutfak penceresinin camı kırıldığında cam parçalarının (cam moleküllerinin) etrafa saçılması “entropi”yi arttırır. Ya da bir sprey şişesinin içindeki deodorantı (deodorant moleküllerini), spreyi sıkmakla etrafa saçmak da “entropi”yi arttırır.

“Entropi” kelimesinin günümüz Türkçesindeki eş anlamı “dağınıklık”tır.

Sözü fazla uzatmayayım, biz dağınık çalışıyoruz. Dağınık da çalışmıyoruz aslında, darmadağınık çalışıyoruz. Yani çalışmalarımızdaki “dağınıklık” (entropi) çok fazla.

Çalışmalarımızdaki dağınıklığın iki nedeni var: “Tembelliğimiz” ve “sistemsizliğimiz”. Beynimizi zorlamaktan ziyade “sürekli” sosyal medyada gezinmemiz gibi sürekli basit işler yapmak “tembelliğimizi” meydana getirmekte. Millet olarak kendimize uzun vadeli hedefler ve kısa vadeli hedefler koyamayıp sistemli olmamamız da “sistemsizliğimizi” meydana getirmekte.

Eğer tembelliğimizi yenip, kendimize uzun vadeli hedefler ve kısa vadeli hedefler koyup, sistemli çalıştığımız takdirde çalışmalarımızdaki dağınıklığın azalıp ortaya daha fazla çıktı koyarsak ülkemizin sorunlarından arınacağını düşünüyorum.

(Tabii ki de ortaya çıktı koymak hemen gerçekleşmeyebilir. Bir sonuç, “çok uzun” sayılabilecek süreçler sonunda da ortaya çıkabilir. Bu yüzden bize sabır da gereklidir.)

Peki, başlangıç olarak ne zaman çalışmalarımızdaki bu dağınıklığı azaltma sürecine başlayalım diyorsanız bunun için uygun tek bir zaman biliyorum: “Şimdi”.

Sağlıcakla kalın, düzenli “çalışma”larla kalın.

(Şimdi ben, burada, kendim bu konuda çok iyiyim gibi kendimi temize çıkarmak istemedim. Benim hayatım darmadağınık zaten.)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir