Eğitim Sistemimiz

Hayatımın çok büyük çoğunluğu eğitimle geçti. 5 yaşımdan beri çeşitli kademelerde okullar, dershaneler, kurslar, eğitimler gördüm. Şimdiki noktadan geriye dönüp baktığımda gördüklerim ülkemizdeki eğitimin durumunu sorgulattırmak için yeter de artar bile.

Eğitime ve okumaya kesinlikle karşı değilim. Çocukların ve gençlerin okumasından yanayım. Ancak, en azından benim için, eğitim hayatım daha verimli geçebilirdi.

Eğitim sistemimiz, öğrencileri “en azından” bir alanda uzmanlaşma konusunda yeterli değil. Öğrenciler puanı yüksek olan ortaöğretim kurumlarında okuyup yine puanlarına göre lisans programı seçiyorlar. Ve genellikle bu iki düzey arasındaki alan uyuşmazlığı ne yazık ki çok fazla.

Alan seçimi konusunda bu alanları öğrencinin ilgisine göre seçme konusu da var. Ne yazık ki bu durum herkesin dilinde olmasına karşın çok az kişinin uyguladığı bir durum. Öğrencilerin zorunlu haller haricinde bir alanda iş olanakları daha fazla diye o alana yönelmelerini yanlış buluyorum.

(Burada bir parantez açayım çünkü bazı fakülteleri veya yüksekokullarını bitirdildiğinde iş bulunmuyor diyenler muhakkak olacaktır. Tıp, çoğu sağlık bilimleri, hukuk gibi belli başlı bölümler dışındaki bir sektörün isterlerini karşılayabiliyorsan o sektörde senin mezuniyetin pek önemli olmuyor artık, bazen lise mezunları bile istihdam edilebiliyor.)

Bir de bir öğrenci istediği alan(lar)ı okusa bile bu eğitim sisteminden geçtiğinde çoğu zaman pek çok şeyde yetersiz olabiliyor. Bu eğitim sisteminden geçen öğrenciler; kariyer planlama, zaman yönetimi, stres yönetimi, liderlik, proje yönetimi, öz güven, girişimcilik gibi konularda genellikle yetersiz kalıyorlar. Artık sektörler bunları da istiyor.

Benim diyeceklerim şimdilik bu kadar. Maalesef eğitim sistemimiz için bunları söylemek bile yeterli değil ama bu kadarını söylemek bile oldukça yeter düzeyde. Sağlıcakla kalın.

(Burada bir parantez daha açayım, ben eğitimci değilim ama eğitim sisteminin içinde olduğum için bu durumları görebiliyorum ve benim siyasetle herhangi bir alakam yoktur. Anlayışınız için teşekkür ederim.)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir