İşletim Sistemleri Alanında Çalışmaya Başlamak ve Bu Alanda İlerlemek

Bugün kendime bilgisayar alanından alt alan olarak işletim sistemleri alanını seçtim. İşletim sistemleri alanı derken demek istediğim bilgisyar bilimlerindeki işletim sistemleri konusudur, bilgisayarı formatlama, işletim sistemi kaldırma, işletim sistemi kurma gibi uğraşlar bilgisayar bilimlerinin içine girmez.

Uzun süreli tecrübe, tonla görüş ve tonla öneri sonunda işletim sistemleri alanında başlayıp ilerlemek için kendime yol haritası oluşturdum. Motivasyonum, bir ülkenin özgürlüğünün ve bağımsızlığının o ülkenin işletim sistemi özgürlüğüyle orantılı olduğunu savunmamdır. Eğer bir ülke kendi işletim sistemini ortaya çıkaramıyorsa o ülke özgür ve bağımsız değildir. Ülkemizde Pardus gibi projeler olsa da bu çalışmalar maalesef ülkemiz için yeterli değildir.

Bu yol haritası, sadece kendim için değil, işletim sistemleri alanında çalışmak isteyen herkese (bilgisayar bilimcileri, mühendisler, diğer bilimciler vs.) uygun bir yol haritası olacağına inanıyorum.

İşte yol haritam:

  • Kendime üzerinde çalışacağım ilk işletim sistemi platformu seçmek. (Kendim için ilk platform olarak x86 mimarisinde çalışan Linux işletim sistemlerini seçtim. Bunu seçmemin nedenleri, bu alanda uzun süreli tecrübelerimin olması, Linux işletim sistemlerinin en büyük özgür yazılım dayanışmalarını oluşturması ve kendi bilgisayarımın x86 mimarisinde olmasıdır.) Tabii ki de bu platformla sınırlı kalmayacağım ancak önce tek bir platform üzerinde ilerlemek önemlidir.
  • İşletim sistemleri teoriğiyle (kaynak yönetimi, G/Ç kullanımı, kullanıcı arayüzleri etkileşimleri) ilgilenirken ilk platformla ilgili çeşitli uygulamalar yapıp kendime yeni bir portfolyo oluşturmak.
  • Daha sonra o platformun geliştirilme süreçlerini öğrenmek ve o platform açık kaynaksa geliştirme çalışmalarına katılmak. (Linux platformunu seçtiğim için Linux çekirdeğini geliştirme çalışmalarına katılabilirim.)
  • Daha sonra (belki başlangıçtan yıllar sonra) kendi platformumu yapmak. (Eski bilgisayarlarda çalışabilecek bir işletim sistemi hayalim hep vardı. Bu platform, x86 gibi var olan bir bilgisayar platformu üzerine kendim yapacağım işletim sisteminden olacaktır.)

Yol haritası bittikten sonra kendime ikinci bir alan seçebilirim. Ancak bu alanda eskimemek için bu yol haritası sürecinde ve sonunda yeni gelişmelerden her zaman haberdar olmak gerekir.

Bir de bu alanla ilgili bir portfolyo oluşturma bu alanla doğrudan ya da dolaylı olan alanlarda işe girme süreçlerini olabildiğince kolaylaştıracaktır.

Sağlıcakla kalın.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir