İşletim Sistemleri Alanında İlerlemek İçin Bir Platform Seçimi Sonrası

Bu yazıda, bir önceki yazımda dediğim gibi kendimize bir platform seçimi yaptıktan sonraki aşamada öğrenilmesi gerekenlerden bahsedeceğim.

Öğrenilecekler sırayla şunlardır:

  1. Seçilen bilgisayar platformunun mimarisi. Buna platformun Assembly dilini öğrenmek de dahildir. İşletim sistemleri temellerini çalışmadan önce işletim sistemlerinin üzerinde çalıştığı yapıyı anlamak önemlidir. (Kendime platform olarak x86 Linux’ı seçmiştim. Bu yüzden x86 mimarisini iyice bir öğrenmem gerek.)
  2. İşletim sistemleri ile ilgili teorik temeller. (Kendime Linux işletim sistemlerini seçmiştim ancak genel işletim sistemleriyle ilgili teorik temelleri öğrenmek de önemlidir.)
  3. En az bir işletim sistemi programlama, yani sistem programlama dili. Bu sırada veri yapıları ve algoritmaları öğrenmek önemlidir. (Ben, yaygın olduğundan C’yi seçtim ama Rust gibi yeni bir dil de seçilebilir.)
  4. Seçilen programlama dilleriyle sistem programlama. (Yani ben Linux üzerinde sistem programlamayı öğreneceğim.)

Bunları öğrenmek çok uzun sürebilir, çünkü bunları konuları atlamadan yavaş yavaş, sindire sindire öğrenmek önemlidir. Bu konuda bize yardımcı olabilecek en önemli şey sabırdır. Sakın öğrenmede acele edip, konuları atlayıp hızlıca çalışmayın, yoksa sadece zaman kaybedersiniz.

Önümüzdeki günlerde bu süreçte hangi kaynaklardan çalışıyor olduğumdan ve genel olarak kendi sürecimin nasıl gittiğinden bahsedeceğim.

Sağlıcakla kalın.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir