İşletim Sistemleri Alanındaki İlerleme Sürecim – 1

İşletim sistemleri alanında ilerleme sürecime çoktan başladım. Bu süreçte nasıl bir yol haritası izlediğimi şu yazıda ve şu yazıda anlatmıştım.

Evet, bu süreç kolay bir süreç değil ama işletim sistemleri gibi yazılım geliştirmede zor ve iş alanı az olan bir konu seçip onda ilerlemek daha kolay ve iş alanı daha çok olan konularda daha iyi ilerlemeyi sağlayabilir. Çünkü zor konuları öğrenmek daha kolay konuların daha kolay öğrenilmesini sağlar ve birçok daha kolay konunun asıl temeli bu zor konulardır.

Öncelikle Wikipedia’daki x86 konusunu okumak bana x86 hakkındaki genel bilgilerimi tazelememi sağladı. Ondan sonra 8086 Assembly dilinin temellerini öğreten ufak bir kitap okudum. Şimdi de Dr. Nurettin Topaloğlu’nun “x86 Tabanlı Mikroişlemci Mimarisi ve Assembly Dili” adlı kitabının güncellenmiş 4. baskısını okuyorum.

Bu kaynakları okurken okuduklarımı sindirmeye ve örnekler yapmaya özen gösteriyorum. Hızlı hızlı okumanın ne kısa vadede ne de uzun vadede hiçbir işe yaramayacağına inanıyorum.

Bu arada, emu8086 ile yaptığım 8086 Assembly örneklerime buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi okuduğum kitapta iyice ilerleyip genel x86 Assembly dilinde örnekler yapmaya başladığım zaman süreçteki gelişmelerden bahsedeceğim.

Sağlıcakla kalın.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir