İşletim Sistemleri Alanındaki İlerleme Sürecim – 2

İşletim sistemleri alanında ilerlemeye iki üç gün ara verirken bu süreç hakkında ilerlememi sizinle paylaşmak istiyorum.

Geçen yazıda da bahsetmiştim, Dr. Nurettin Topaloğlu’nun “x86 Tabanlı Mikroişlemci Mimarisi ve Assembly Dili” adlı kitabının güncellenmiş 4. baskısını okuyorum. Bu kitapta 9. bölüm olan “Aritmetik İşlemler” bölümüne kadar geldim. Yalnız 9. bölümde çalışma hızımın çok arttığını görünce bu süreci yavaşlatmak için şimdilik bu sürece ara iki üç günlük veriyorum. Elimdeki bu kitabı bitirdikten sonra İşletim Sistemleri teorik konuları üzerinde çalışmalar yapacağım.

x86 mimarisi ve Assembly konusuna ilerlerken bir yandan C programlama dilinin üzerinden geçmeye başladım. Yol haritama uygun olmayarak bu kaynakla C’nin üzerinden geçmeye başlamamın nedeni İşletim Sistemleri teorik konularında C’nin de Assembly’in yanında yoğun olarak kullanılıyor olmasıydı. Ayrıca bir günde hep aynı şeyi çalışmak yerine bu çalışmayı günlere yaymanın daha faydalı olduğu kanaatindeyim.

Assembly örneklerini elimdeki bu x86 kitabının TASM’a göre anlattığını görünce NASM ile yapayım dedim ancak benzer örnekleri benzer komutlarla tekrar tekrar yapacağımı anlayınca tadımlık olarak şimdilik örneklerde “Merhaba Dünya!”dan öteye gitmedim. Örneklerimin GitHub deposuna buradan ulaşabilirsiniz.

Daha önce de dediğim gibi bu tür çalışmaları sabırla ve sebatla yavaş yavaş, sindire sindire yapmak gerekir çünkü öğrenmede günlere yaymak (eğer aceleniz yoksa) daha etkilidir. Kimse bu konularda bir günde, bir haftada veya bir ayda uzman olmadı.

Sağlıcakla kalın.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir