İşletim Sistemleri Alanındaki İlerleme Sürecim – 3

Geçen yazımda bahsettiğim Dr. Nurettin Topaloğlu’nun “x86 Tabanlı Mikroişlemci Mimarisi ve Assembly Dili” adlı kitabının güncellenmiş 4. baskısında 12. bölüme kadar (12. bölüm hariç) geldim. Bundan sonraki bölümler hep eskiye dönük (eski DOS ortamı için) konular olduğu için şimdilik bu kitabı okumayı bıraktım.

Diğer bir yandan okuduğum C kitabında çok hızlı ilerlediğim için konular birden ağırlaşınca okumam dağıldı. Bu yüzden bu kitabı okumayı da bıraktım. Bu kitaplarda konular birden ağırlaşıyor sanırım. Belki ileride bu kitaba sıfırdan başlarım. Yalnız kitabın profesyoneller için hazırlanmış çok iyi bir kitap olduğunu söyleyebilirim.

Öte yandan hem kendimi geliştirmek hem de portfolyo oluşturma açısından C ile 8086 emülatörü yazmaya başladım. Yazmaya başladığım 8086 emülatörünün kaynak kodlarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bende yıllar geçmesine rağmen kod yazma alışkanlığım maalesef daha oluşmadı. Kod yazmada saatlerin nasıl geçtiğini anlamamama rağmen başlamakta çok zorluk çekiyorum. Bu başlama zorluğunu ortadan kaldırıp kod yazma alışkanlığını oluşturabilmek için her gün 1 saatimi kod yazmaya ayıracağım.

Bu arada blogu biraz ihmal ettim maalesef, bunun üzerine aklımda yazma fikirleri varken alışkanlık olması açısından günde bir blog yazısı yazmaya gayret göstereceğim.

Sağlıcakla kalın.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir